تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

شش تا هشت ساعت بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی (جراحی بسته )کیسه صفرا معمولاً به بیمار مایعات صاف شده
همچون آب,چای,آب میوه و آب کمپوت  داده می شود و در صورتی که بتواند تحمل کند رژیم بیمار به رژیم مایعات همچون سوپ و سپس به رژیم نرم کم چربی همچون جوجه کباب و مختصری برنج و مانند این ها تبدیل می شود; پیروی از یک رژِیم غذایی علمی و درست، موجب بهترین پاسخ و کمترین عوارض خواهد شد.
همان طور که می دانیم صفرا توسط کبد ترشح می شود و در کیسه ی صفرا ذخیره می شود و پس از خوردن غذای چرب وسنگین و ورود چربی به روده ها,کیسه ی صفرا منقبض شده و مقدار زیادی صفرا وارد روده می شود و به هضم چربی کمک می کند هنگامی که بیمار تحت عمل جراحی کیسه ی صفرا قرار می گیرد ترشح صفرا از کبد ادامه دارد ولی چون به طور مستقیم وارد روده می شود و جایی برای ذخیره ی آن نیست, امکان ورود حجم بالای صفرا به داخل روده وجود ندارد و لذا ممکن است پس از عمل برای مدتی(حدود شش ماه تا یک سال) بیمار نتواند غذای چرب وسنگین را به راحتی هضم نماید. بنابراین توصیه می شود بیماران پس از عمل جراحی کیسه صفرا حد اقل به مدت شش ماه تا یک سال(بسته به علایم بالینی بیمار) از خوردن غذای چرب پرهیز کند و نیز از لبنیات کم چرب استفاده نماید. همچنین در هر وعده ی غذایی حجم کمی از غذا میل کند. در صورت ضرورت بیمار میتواند تا پنج بار در روز غذا(باحجم کم) بخورد تا دچار مشکل های گوارشی نشود.

این نوشته در جراحی کیسه صفرا ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

929 پاسخ به تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

 1. الیکا می‌گوید:

  سلام ببخشید ی سوال داشتم اگرحلقه بزارم تا چندوقت بعد نمیتونم باردار بشم؟

  • دکتر زهره ضرغامی فرد می‌گوید:

   سلام با توجه به اینکه حلقه قابل تنظیم هست اگر کاهش وزن زیاد داشته باشید باید یکسال بعد باردار شوید ولی اگر کاهش وزن زیاد نباشد زودتر امکان بارداری هست

 2. سارا می‌گوید:

  سلام نزدیک یک ماهه که عمل لاپراسکوپی کیسه صفرا انجام دادم.با درد داخل ناف چه کنم؟؟واینکه تا چه زمانی باید رعایت کنک که فتق ناف نگیرم؟؟؟

 3. سید مجتبی مدنی می‌گوید:

  سلام الان ۳ هفته هست که لاپاراسکوپی صفرا کردم هیچ مشکلی هم ندارم میخواستم بدونم میشه چربی هایی مثل تخم مرغ یل کره خورد ؟

 4. ناشناس می‌گوید:

  سلام حدود یک ماه هستش لاپارسکوپی صفرا کردم یه مقدار غذا میخورم نفخ مبکنم علت چیست باتشکر

  • دکتر زهره ضرغامی فرد می‌گوید:

   سلام با رعایت رژیم مناسب و گذشت زمان معمولا مشکل حل می‌شود بهتر است یک دوره یکونیم ماهه امپرازول یا پنتازول بخورید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.