تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

شش تا هشت ساعت بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی (جراحی بسته )کیسه صفرا معمولاً به بیمار مایعات صاف شده
همچون آب,چای,آب میوه و آب کمپوت  داده می شود و در صورتی که بتواند تحمل کند رژیم بیمار به رژیم مایعات همچون سوپ و سپس به رژیم نرم کم چربی همچون جوجه کباب و مختصری برنج و مانند این ها تبدیل می شود; پیروی از یک رژِیم غذایی علمی و درست، موجب بهترین پاسخ و کمترین عوارض خواهد شد.
همان طور که می دانیم صفرا توسط کبد ترشح می شود و در کیسه ی صفرا ذخیره می شود و پس از خوردن غذای چرب وسنگین و ورود چربی به روده ها,کیسه ی صفرا منقبض شده و مقدار زیادی صفرا وارد روده می شود و به هضم چربی کمک می کند هنگامی که بیمار تحت عمل جراحی کیسه ی صفرا قرار می گیرد ترشح صفرا از کبد ادامه دارد ولی چون به طور مستقیم وارد روده می شود و جایی برای ذخیره ی آن نیست, امکان ورود حجم بالای صفرا به داخل روده وجود ندارد و لذا ممکن است پس از عمل برای مدتی(حدود شش ماه تا یک سال) بیمار نتواند غذای چرب وسنگین را به راحتی هضم نماید. بنابراین توصیه می شود بیماران پس از عمل جراحی کیسه صفرا حد اقل به مدت شش ماه تا یک سال(بسته به علایم بالینی بیمار) از خوردن غذای چرب پرهیز کند و نیز از لبنیات کم چرب استفاده نماید. همچنین در هر وعده ی غذایی حجم کمی از غذا میل کند. در صورت ضرورت بیمار میتواند تا پنج بار در روز غذا(باحجم کم) بخورد تا دچار مشکل های گوارشی نشود.

این نوشته در جراحی کیسه صفرا ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

885 پاسخ به تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

 1. سایه می‌گوید:

  سلام.من۶_ساله که عمل لاپاروسکوپی کیسه صفراداشتم قبل ازعمل دردهای شدیدوخارش داخلی داشتم که بعدازعمل دیگران دردهاراندارم ولی خارش داخلی سمت راستم که باسرفه های خشک همراه است وقبل ازعمل کمتربودولی بعدازعمل سال به سال بیشترشده است میخواستم ببینم علت چیست؟ممنون.

  • دکتر زهره ضرغامی فرد می‌گوید:

   سلام بنظر میرسد علت حساسیت باشد ولی برای اطمینان از محل عمل میتوانید سونوگرافی وازمایش انجام دهید

 2. منصور می‌گوید:

  با سلام.
  علت درد کتف و کمرو همچنین متورم شدن محل عمل باز کیسه صفرا چیست؟
  با تشکر

  • دکتر زهره ضرغامی فرد می‌گوید:

   سلام رژیم غذایی بعد از عمل را رعایت کنید اگر تورم در محل عمل زیاد است باید حتما معاینه شوید

 3. حسین می‌گوید:

  من نزدیک به دو هفته است کیسه صفرام راجراحی کردم ودراوردم حالا یک رژیم غذایی رامی خوام خوهشمت است راهنایی کنید تا الان همه چیز می خورم وپرهیز غذایی نداشتم مشکلی که دارم بعدازغذا نفخ شکم دارم

  • دکتر زهره ضرغامی فرد می‌گوید:

   سلام نکاتی در بخش تغذیه بعد از جراحی کیسه صفرا ذکر شده ولی بهتر اسذ با جراح خودتان مشورت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.