تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

شش تا هشت ساعت بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی (جراحی بسته )کیسه صفرا معمولاً به بیمار مایعات صاف شده
همچون آب,چای,آب میوه و آب کمپوت  داده می شود و در صورتی که بتواند تحمل کند رژیم بیمار به رژیم مایعات همچون سوپ و سپس به رژیم نرم کم چربی همچون جوجه کباب و مختصری برنج و مانند این ها تبدیل می شود; پیروی از یک رژِیم غذایی علمی و درست، موجب بهترین پاسخ و کمترین عوارض خواهد شد.
همان طور که می دانیم صفرا توسط کبد ترشح می شود و در کیسه ی صفرا ذخیره می شود و پس از خوردن غذای چرب وسنگین و ورود چربی به روده ها,کیسه ی صفرا منقبض شده و مقدار زیادی صفرا وارد روده می شود و به هضم چربی کمک می کند هنگامی که بیمار تحت عمل جراحی کیسه ی صفرا قرار می گیرد ترشح صفرا از کبد ادامه دارد ولی چون به طور مستقیم وارد روده می شود و جایی برای ذخیره ی آن نیست, امکان ورود حجم بالای صفرا به داخل روده وجود ندارد و لذا ممکن است پس از عمل برای مدتی(حدود شش ماه تا یک سال) بیمار نتواند غذای چرب وسنگین را به راحتی هضم نماید. بنابراین توصیه می شود بیماران پس از عمل جراحی کیسه صفرا حد اقل به مدت شش ماه تا یک سال(بسته به علایم بالینی بیمار) از خوردن غذای چرب پرهیز کند و نیز از لبنیات کم چرب استفاده نماید. همچنین در هر وعده ی غذایی حجم کمی از غذا میل کند. در صورت ضرورت بیمار میتواند تا پنج بار در روز غذا(باحجم کم) بخورد تا دچار مشکل های گوارشی نشود.

این نوشته در جراحی کیسه صفرا ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

943 پاسخ به تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

 1. م.ش می‌گوید:

  سلام….من بعد از عمل لاپراسکوپی صفرا که دو هفتست انجام دادم دو مشکل دارم یکی جمع شدن گاز زیاد درون شکمم دوم درد شدید چند ثانیه ایه معدم..خواهش میکنم راهنماییم کنید

  • دکتر زهره ضرغامی فرد می‌گوید:

   سلام احتمال زیاد هر دو مشکل شما به دلیل عدم رعایت تغذیه مناسب است؛ غذای چرب و حبوبات نخورید حجم کم بخورید و غذای سنگین مثل، جگر، آش و حلیم نخورید.

 2. مریم می‌گوید:

  یا سلام یکی از نزدیکان من حدود ۴۰ روزه لاپراسکوپی کیسه صفرا انجام داده .ولی سوزش ادرار ودرد زیر شکم است بطوریکه آرامش رو از او گرفته .آیا این درد طبیعی است .لطفا راهنمایی کنید

  • دکتر زهره ضرغامی فرد می‌گوید:

   سلام، با عرض پوزش به خاطر تاخیر در پاسخ؛ به احتمال زیاد مشکل پیش آمده ارتباطی با عمل نداشته و ناشی از عفونت ادراری می باشد. اما حتما لازم است پیگیری شود. برای انجام آزمایشات لازم با جراح خودتان مشورت کنید.

 3. م ر هستم یک ماه عمل کردم تهوع دارم چرا می‌گوید:

  من یک ماهه عمل کردم تهوع دارم چرا لطفا پاسخ دهید

  • دکتر زهره ضرغامی فرد می‌گوید:

   سلام با جراحتان مشورت کنید. اگر رژیم غذایی مناسب داشته باشید و داروی خاصی مصرف نمیکنید وجود تهوع طبیعی نیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.