تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

شش تا هشت ساعت بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی (جراحی بسته )کیسه صفرا معمولاً به بیمار مایعات صاف شده
همچون آب,چای,آب میوه و آب کمپوت  داده می شود و در صورتی که بتواند تحمل کند رژیم بیمار به رژیم مایعات همچون سوپ و سپس به رژیم نرم کم چربی همچون جوجه کباب و مختصری برنج و مانند این ها تبدیل می شود; پیروی از یک رژِیم غذایی علمی و درست، موجب بهترین پاسخ و کمترین عوارض خواهد شد.
همان طور که می دانیم صفرا توسط کبد ترشح می شود و در کیسه ی صفرا ذخیره می شود و پس از خوردن غذای چرب وسنگین و ورود چربی به روده ها,کیسه ی صفرا منقبض شده و مقدار زیادی صفرا وارد روده می شود و به هضم چربی کمک می کند هنگامی که بیمار تحت عمل جراحی کیسه ی صفرا قرار می گیرد ترشح صفرا از کبد ادامه دارد ولی چون به طور مستقیم وارد روده می شود و جایی برای ذخیره ی آن نیست, امکان ورود حجم بالای صفرا به داخل روده وجود ندارد و لذا ممکن است پس از عمل برای مدتی(حدود شش ماه تا یک سال) بیمار نتواند غذای چرب وسنگین را به راحتی هضم نماید. بنابراین توصیه می شود بیماران پس از عمل جراحی کیسه صفرا حد اقل به مدت شش ماه تا یک سال(بسته به علایم بالینی بیمار) از خوردن غذای چرب پرهیز کند و نیز از لبنیات کم چرب استفاده نماید. همچنین در هر وعده ی غذایی حجم کمی از غذا میل کند. در صورت ضرورت بیمار میتواند تا پنج بار در روز غذا(باحجم کم) بخورد تا دچار مشکل های گوارشی نشود.

این نوشته در جراحی کیسه صفرا ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

863 پاسخ به تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

 1. سمانه می‌گوید:

  سلام خانم دکتر:
  خسته نباشین..مادر من دو روزه عمل کیسه صفرا داشت .. دکتر …… عمل لاپاراسکوپی انجام داد و کل کیسه رو خارج کرد..مادر من ۸۰ سال سن دارن با دیابت و فشار خون.بعد از ۴۸ ساعت شکم مامانم کار داد ولی رنگ مدفوع سبز رنگه .در حال حاضر مایعات ب مقدار چن قاشق بیشتر نمیتونه بخوره.زور ب دلش میاد وحالت استفراغ دارد.اینها بعد از عمل طبیعی هست ؟؟؟بخصوص رنگ مدفوع مارا کمی نگران کرده..لطفا همینجا تو سایت جواب منو بدین ممنون میشم ..

 2. م می‌گوید:

  سلام پدرمن بابرداشتن کیسه صفرا ولاپاراسکوپی کاهش وزن پیدا کرده علتش چیست

  • دکتر زهره ضرغامی فرد می‌گوید:

   سلام شاید به دلیل رژیم کم چربی بعد از عمل باشد ولی حتما مطمئن شوید جواب پاتولوژی کیسه صفرا را جراحشان دیده اند

 3. ناشناس می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من تقریبا دوساله کیسه صفرامو عمل کردم و ندارم . بعد عملم چندبار قبل اینکه شب بخوابم حالت خفگی بهم دست میده و اذیت میشم چندبارم ازمایش دادم چربیم بالا بوده و چند ماهه رژیم گرفتمو غذاهای چرب نمیخورم و فقطم روغن زیتون و کنجد استفاده میکنم . بنظر شما چکار کنم. ممنون میشم کمکم کنید

 4. مریم از شیراز می‌گوید:

  سلام خسته نباشی من ۳۲سال دارم کیسه صفرا التهاب داره سنگ داره دکتر گفته باید بردارم سه روز بیمارستان بستری بودم دکتر انتی بیوتیک تجویز کرد دردم کمتر شده دوهفته است دار و سیپروفلوکسین بامترانیدازول مصرف میکنم درد ندارم دوروز دیگه نوبت عمل دارم از عوارض پس از عمل میترسم عمل احتمالا بسته است راهنمایی کنید تشکر عزیزم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.