تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

شش تا هشت ساعت بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی (جراحی بسته )کیسه صفرا معمولاً به بیمار مایعات صاف شده
همچون آب,چای,آب میوه و آب کمپوت  داده می شود و در صورتی که بتواند تحمل کند رژیم بیمار به رژیم مایعات همچون سوپ و سپس به رژیم نرم کم چربی همچون جوجه کباب و مختصری برنج و مانند این ها تبدیل می شود; پیروی از یک رژِیم غذایی علمی و درست، موجب بهترین پاسخ و کمترین عوارض خواهد شد.
همان طور که می دانیم صفرا توسط کبد ترشح می شود و در کیسه ی صفرا ذخیره می شود و پس از خوردن غذای چرب وسنگین و ورود چربی به روده ها,کیسه ی صفرا منقبض شده و مقدار زیادی صفرا وارد روده می شود و به هضم چربی کمک می کند هنگامی که بیمار تحت عمل جراحی کیسه ی صفرا قرار می گیرد ترشح صفرا از کبد ادامه دارد ولی چون به طور مستقیم وارد روده می شود و جایی برای ذخیره ی آن نیست, امکان ورود حجم بالای صفرا به داخل روده وجود ندارد و لذا ممکن است پس از عمل برای مدتی(حدود شش ماه تا یک سال) بیمار نتواند غذای چرب وسنگین را به راحتی هضم نماید. بنابراین توصیه می شود بیماران پس از عمل جراحی کیسه صفرا حد اقل به مدت شش ماه تا یک سال(بسته به علایم بالینی بیمار) از خوردن غذای چرب پرهیز کند و نیز از لبنیات کم چرب استفاده نماید. همچنین در هر وعده ی غذایی حجم کمی از غذا میل کند. در صورت ضرورت بیمار میتواند تا پنج بار در روز غذا(باحجم کم) بخورد تا دچار مشکل های گوارشی نشود.

این نوشته در جراحی کیسه صفرا ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

849 پاسخ به تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

 1. نسيم می‌گوید:

  سلام همسرم ٣ماه است که عمل لاپاروسکوپی کیسه صفرا انجام داده ولی هنوز داخل شکمش خیلی داغه مخصوصا وقی غذامیخوره البته تمام آزمایشات و سونوگرافی رو هم انجام داده موردی نبوده دلیل چی میتونه باشه؟

 2. شیدا می‌گوید:

  سلام من یک هفته پیش لاپراسکپی کردم ولی درد دارم قسمت سمت راست شکم زیر قفسه سینه که درست در قسمت پشت کمرم هم همون درد رو دارم آیا این درد ها طبیعیه ؟واینکه نفس عمیق مسکشم خیلی دزدم زیاد میشه اصلا نمیتونم نفس عمیق بکشم جای عملم از داخل شکم درد میگیره

  • دکتر زهره ضرغامی فرد می‌گوید:

   سلام
   درد جای عمل تا یک حدی طبیعی است. اگر رو به بهبودی باشد،مشکلی نیست. اما اگر رو به بدتر شدن می رود باید به جراح خود مراجعه کنید.همچنین باید نفس های عمیق بکشید تا به تدریج درد شما بهبود یابد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.