تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

شش تا هشت ساعت بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی (جراحی بسته )کیسه صفرا معمولاً به بیمار مایعات صاف شده
همچون آب,چای,آب میوه و آب کمپوت  داده می شود و در صورتی که بتواند تحمل کند رژیم بیمار به رژیم مایعات همچون سوپ و سپس به رژیم نرم کم چربی همچون جوجه کباب و مختصری برنج و مانند این ها تبدیل می شود; پیروی از یک رژِیم غذایی علمی و درست، موجب بهترین پاسخ و کمترین عوارض خواهد شد.
همان طور که می دانیم صفرا توسط کبد ترشح می شود و در کیسه ی صفرا ذخیره می شود و پس از خوردن غذای چرب وسنگین و ورود چربی به روده ها,کیسه ی صفرا منقبض شده و مقدار زیادی صفرا وارد روده می شود و به هضم چربی کمک می کند هنگامی که بیمار تحت عمل جراحی کیسه ی صفرا قرار می گیرد ترشح صفرا از کبد ادامه دارد ولی چون به طور مستقیم وارد روده می شود و جایی برای ذخیره ی آن نیست, امکان ورود حجم بالای صفرا به داخل روده وجود ندارد و لذا ممکن است پس از عمل برای مدتی(حدود شش ماه تا یک سال) بیمار نتواند غذای چرب وسنگین را به راحتی هضم نماید. بنابراین توصیه می شود بیماران پس از عمل جراحی کیسه صفرا حد اقل به مدت شش ماه تا یک سال(بسته به علایم بالینی بیمار) از خوردن غذای چرب پرهیز کند و نیز از لبنیات کم چرب استفاده نماید. همچنین در هر وعده ی غذایی حجم کمی از غذا میل کند. در صورت ضرورت بیمار میتواند تا پنج بار در روز غذا(باحجم کم) بخورد تا دچار مشکل های گوارشی نشود.

این نوشته در جراحی کیسه صفرا ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

869 پاسخ به تغذیه بعد از عمل جراحی لاپاروسکوپی کیسه صفرا چگونه است؟

 1. سمانه می‌گوید:

  سلام خانم دکتر:
  از پاسخ سوالم بسیار سپاسگذارم.
  ی سوال دیگم دارم ازتون..مامان من بعد از کذشت چن روز از عمل لاپاراسکوبی صفرا – بخیه زیر سینه متورم شده و کمی درد خفیف هم دارن .ایا این میشه عفونت کرده باشه؟؟؟هنوز بخیه رو نکشیدن…برای بهبودی چکار بایس کرد؟
  متشکرم از پاسختون خانم دکتر

 2. سمانه می‌گوید:

  سپاس از پاسختان خانم دکتر ضرغامی فر د

 3. سمانه می‌گوید:

  سلام خانم دکتر متشکرم از پاسختون
  حال مادرم رو ب بهبودی هست خداروشکر فقط رنگ مدفوع سبز رنگه بعد از چند روز که از عمل گذشته اینم موردی نداره ?
  لزومی نداره به دکترشان مراجعه کنیم?
  با سپاس از شما خانم دگترضرغامی فرد”””

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.